Haftalık Problemler


posted on Nov. 18, 2022, 11:00 a.m.

English below

Her hafta bir soru sorarak çeşitli bilgisayar bilimleri konusunda bilgilenmenize ve öğrendiklerinizi uygulayarak pekiştirmenize yardımcı olmayı hedeflediğimiz haftalık problemler serimize hoş geldiniz!

Her cuma saat 12.00'de bir problem paylaşacağız ve bu problemi çözmek için size bir hafta vereceğiz. O haftanın problemini buradaki Devam Eden Yarışmalar başlığı altında görebilirsiniz.

Dönem sonunda en fazla puan toplayana küçük bir ödülümüz de olacak 🙃 Paylaştığımız bazı problemlerde sadece tam ve doğru cevaplayanlara puan verirken bazılarında kısmi puanlamadan yararlanmayı planlıyoruz. Dönem sonunda herkesin aldığı toplam puanı hesaplayarak ödül vereceğimiz kişiyi belirleyeceğiz.

Başarılar ve iyi eğlenceler! 👾


Welcome to our weekly problem series with which we aim to inform you about computer sciences and strengthen what you have learned through practice, by asking you a question each week!

Every friday, we will share a problem at 12.00 PM and you will have one week to solve it. You can find the problem of the week here, under the title of Ongoing Contests.

At the end of the semester, the one with the highest points will win a small reward 🙃 For some problems we will only give points to those who answered fully and correctly, and for some we will give partial credits. At the end of the semester, we will calculate total points for each person to decide who will get the reward.

Good luck and have fun! 👾

Note: If the language of the site is set to Turkish for you, you can change it to English by selecting it from the dropdown menu at the bottom of the site!